Vzduchotechnika

Rozdíl mezi klimatizací a vzduchotechnikou.
Mezi lidmi panuje mýtus, že klimatizace a vzduchotechnika je jedna a ta samá věc. Z pohledu laika se to tak může zdát, přesto jsou to ale dvě naprosto odlišně věci. Nejenže jinak fungují, ale mají i jiný účel.

Klimatizace
Klimatizace se primárně stará pouze o teplotu v místnosti. V létě chladí a v jarních i podzimních měsících ji lze využít i jako topení (tepelné čerpadlo). Je to v podstatě vzduchotechnický systém, který dokáže pouze ochlazovat a ohřívat vzduch v místnosti. Zatímco vzduchotechnika je nesrovnatelně robustnější a komplikovanější řešení než klimatizace. Jedná se o způsob efektivního větrání. Vzduchotechnika má za úkol nejen větrat, ale také zvlhčovat, odvlhčovat a čistit vzduch.

Vzduchotechnika
Součástí vzduchotechniky je rekuperační jednotka, která řídí celý proces zpracování vzduchu, jeho filtraci, ochlazování či ohřívání. V zimě může ušetřit nemalé náklady na vytápění místností právě díky svým tepelným výměníkům, kdy teplo získané z odváděného vzduchu dodá zpátky do místnosti se vzduchem novým. V létě naopak podporuje nízkou teplotu v místnosti odvodem tepla ven. Jednotka funguje velmi jednoduše. Opotřebený vzduch z místnosti odsaje pryč a místo něj přivádí do místnosti čerstvý a filtrovaný vzduch zvenčí.

Shrňme si to
Podstatný rozdíl mezi klimatizací a vzduchotechnikou je tedy takový, že klimatizace cirkuluje stejný vzduch v místnosti neustále dokola, chladí ho přes kondenzační komoru s chladivem a ven se odvádí pouze samotný kondenzát, tedy vlhkost vytvořená při procesu chlazení. Zatímco vzduchotechnika nepotřebný a vydýchaný vzduch odtáhne ven a přivede do místnosti nový, čerstvý a filtrovaný vzduch. Právě kvůli hygienickým nárokům nelze příliš počítat s přímým chlazením vzduchu u vzduchotechniky podobně jako u klimatizace.