Servisní činnost

Servis klimatizací

Kvalitní a pravidelný servis s odborně provedenou montáží nám může zajistit bezproblémový chod zařízení i po dobu několika let.

Perioda opakování servisu je vždy individuální podle toho kde a v jakých podmínkách je klimatizace namontována.

Pokud klimatizaci používáme pouze na režim chlazení měla by být kontrola a čištění provedeno minimálně 1x a to před chladící sezónou. Při celoročním provozu tzn. v létě chladíme a v zimě využíváme zařízení v režimu tepelného čerpadla tak by měla být prohlídka minimálně 2x za rok. To ale platí pouze v ideálním případě, pokud bydlíte v blízkosti zdrojů prachu a nebo blízko topolové aleje můžete si být jisti že servisní technik Vás bude navštěvovat vícekrát ročně.

Většina renomovaných výrobců má ve svých obchodních podmínkách a v části reklamací podmínku uznání záruky pravidelnou prohlídku, která je z pravidla hrazená konečným zákazníkem. Tímto opatřením výrobce předchází možným problémům, která by mohly v záruční době vzniknout, chrání tím i sebe a image své značky. Pravidelná a kvalitně provedená prohlídka by měla obsahovat tyto základní věci:

  • U vnitřní jednotky-čištění filtrů,desinfekce výparníku, propláchnutí odvodu kondenzátu čistícím prostředkem
  • U venkovní jednotky-vyčištění kondenzátoru(ometení hrubých nečistot,ošetření speciálním přípravkem), kontrola náplně chladiva, měření odběru kompresoru, kontrola hlučnosti zařízení

Při montáži a výběru místa pro venkovní jednotku mysleme i na to že na zařízení bude mechanik provádět údržbu případně bude i měnit náhradní díl, vyhněte se proto těžce přístupným místům na objektu, myslete na to že lešení,které tam v době montáže máte tam nebude stát pořád a potom se může práce montážní plošiny značně prodražit.

V případě že máte klimatizaci namontovanou v prostorech jako je serverovna nezapomeňte zařízení zálohovat dalším strojem, a pojistěte si servis a opravy zařízení servisní smlouvou kterou by Vám měla solidní montážní firma schopna nabídnout. V této smlouvě můžete mít zakotveny různé parametry které pro Vás budou důležité, pozor na pojmy servisní zásah a oprava zařízení.

Servisní zásah znamená příjezd na místo poruchy, diagnóza závady, pokud bude nějaký větší problém může zůstat zařízení mimo provoz.

V případě opravy zařízení by měl být servisní technik vybaven potřebnými díly případně náhradní jednotkou tak aby po jeho práci byla klimatizace plně funkční. Pamatujme si že pravidelná péče se nám rozhodně vyplatí,vždyť pořizovací cena klimatizačního zařízení není zrovna nízká stejně tak i cena náhradních dílů a servisních prací.

Záruka 36 měsíců – pro dodržení záruky je předepsané výrobcem pravidelný servis minimálně 1x za rok