Bytové klimatizace

Klimatizace v bytech a domech
Na trhu je řada řešení, jak lze instalaci a zapojení vnitřní klimatizace vyřešit. V první řadě bychom si měli vysvětlit princip, na jakém klimatizace funguje. Samotná klimatizace, na rozdíl od vzduchotechniky, vzduch nevyměňuje, ale obohacuje. To znamená, že natahuje horký vzduch pomocí kompresoru, který prožene kondenzační jednotkou, kde se odpařuje kondenzát, vzduch tak ochladí a následně vrací do místnosti.

Lepší jednotky už disponují také filtry pro čištění vzduchu od bakterií. Ve studenějších měsících lze klimatizaci využít i jako topení. Stane se z ní v podstatě tepelné čerpadlo.

Pro vnitřní využití klimatizace jsou známé dva základní druhy. Přenosná a splitová.
V případě přenosné klimatizace máme výhodu mobility a snadného ovládání. Hodí se perfektně do bytů. Mezi nevýhody však patří hlučnost a nutnost odvádět potrubím teplo z místnosti ven, například oknem. Splitové klimatizace jsou naopak běžné u rodinných domů, kde je prostor umístit venkovní část systému na vnější stranu zdi.

V tomto řešení je kompresor s kondenzátem vyveden na venkovní straně, tedy mimo místnost a tak je provoz velmi tichý. Ve splitovém řešení se hodí pro ochlazení jedné místnosti.

Dále bychom mohli splitové klimatizace rozdělit podle umístění instalace na nástěnné, kazetové, podstropní, parapetní a kanálové. Konkrétní typ je vždy nutné konzultovat s technickým oddělením specializované firmy, která se dodávání klimatizací věnuje.

Důležitým prvkem při výběru vhodné klimatizace je její výkon.
S tím, jak se bude klimatizovaná místnost zvětšovat, tím bude potřeba nasadit výkonnější řešení. Do 50 m³ bude stačit jednotka s výkonem 2 kW, nad 50 m³ se potřeba výkonu pomalu zvedá až na 5 kW pro uchlazení 100 m³.

Pokud potřebujeme v rodinném domě klimatizovat více místností, je nejvhodnější využít tzv. multisplitové řešení. Při této variantě se umístí na venkovní část zdi pouze jedno zařízení s kompresorem a na něj jsou napojeny další jednotky z požadovaných místností. Touto instalací lze mnohdy ušetřit nemalé pořizovací a provozní náklady.