Venkovní klimatizační jednotky na domy

venkovní klimatizaceVenkovní klimatizační jednotky jsou součástí komplexního systému společně s vnitřními jednotkami a tvoří hlavní prvek v zapojení splitových a multisplitových řešení klimatizace. Při splitovém zapojení je venkovní jednotka umístěna na zdi a pomocí vodičů a trubek propojena s vnitřní jednotkou. Na jednu venkovní jednotku lze zapojit jednotky až desítky vnitřních jednotek. Vše záleží na dispozicích venkovního zařízení, možnostech zapojení a dispozicích samotné budovy.

Venkovní jednotka se obvykle skládá ze skříně, ve které najdeme trubkový výměník, kondenzátor a řídící elektroniku. Výměník je opatřen lamelami a ventilátorem. Hlavní součástí jednotky je kompresor. V dnešní době už je velmi často součástí kompresorů také invertní technologie, která se stará o regulaci otáček ventilátorů a reguluje tak i spotřebu a šetří provozní náklady celého klimatizačního systému. Některá řešení už počítají s použitím také jako tepelné čerpadlo. Jednotky s touto možností mají navíc zabudovaný čtyřcestný ventil, který umožňuje celý proces obrátit a tak efektivně topit. V takovém případě lze za určitých podmínek dokonce myslet na snížení ceny za energii díky nároku na přechod k výhodnějšímu tarifu. Pořízení takových venkovních jednotek je sice dražší, ale jejich spotřeba je o 40% nižší. Takže při správně navrženém a postaveném systému se nám dříve nebo později větší investice vrátí.

Umístění venkovní klimatizační jednotky se řeší s ohledem na zachování vzhledu budovy. Nejčastěji na balkony, střechy, či těsně nad zemí (nutnost podložení). Nikde ovšem není nakázáno, že se jednotka musí instalovat venku, lze využít i sklepy a místnosti, kde nebude jednotka nikomu překážet a nikoho rušit svým provozem. Toho se využívá hlavně v případě budov, kde by šlo vyloženě o znehodnocení architektury budovy a okolí. Venkovní jednotka by ale neměla být od vnitřní vzdálena více než 5m. Na delší vzdálenosti jsou pořizovací náklady daleko vyšší.