Anhydritové podlahy pro bytové domy a administrační budovy

Anhydritové podlahyAnhydritová podlaha je díky svým vlastnostem jednou z nejoblíbenějších hrubých podlah a je hojně využívána ve všech sektorech stavebnictví. Výborně vlastnosti anhydritu z něj dělají nejžádanější stavební materiál pro hrubé podlahy.

Výhody a nevýhody
Mezi hlavní výhody patří vysoká tepelná vodivost (výborné pro podlahové topení), velmi příznivá cena ve srovnání s cementovými podlahami, minimální tepelná roztažnost a rychlost pokládky. Díky své konzistenci při aplikaci perfektně obteče veškeré nerovnosti, trubky podlahového topení a vyplní veškerý prostor. Při běžných rozměrech aplikační plochy není nutné řešit dilataci mezi jednotlivými místnostmi. Anhydritové podlahy nejsou vhodné pro venkovní využití a vnitřní prostory s trvale vysokým obsahem vlhkosti, například prádelny, závodní kuchyně nebo bazény.

Rozdělení anhydritových podlah
Hlavní aspekt rozdělení anhydritových podlah je provozní zátěž podlahy. Můžeme je rozdělit do tří hlavních typů. První typ, který najde využití v malých komerčních objektech a rodinných domech (pevnosti v tlaku 20 MPa a pevnost v tahu za ohybu 4 MPa). Druhý typ se doporučuje použít taktéž v rodinných domech a menších komerčních objektech (25 MPa pro pevnost v tlaku a 5 MPa pro pevnost v tahu za ohybu). Poslední, třetí typ, je vhodný pro velké komerční objekty s vyšší zátěží a průmyslové budovy, díky pevnosti v tlaku 30 MPa a pevnosti v tahu za ohybu 6 MPa. Podle normy ČSN nesou označení CA pro pevnost v tlaku a F pro pevnost v tahu za ohybu.

Bytové domy a administrační budovy
Dobrá volba anhydritové podlahy pro bytové domy a administrační budovy je velmi důležitá. V závislosti na velikosti administrační budovy a zatížení podlahy se zvolí buď CA25 F5 nebo CA30 F6. V případě obytných domů, lze využít CA25 F5, ale je potřeba ještě dodržet normy pro vzduchovou a kročejovou neprůzvučnost. Ty se řeší dodatečnou vrstvou zvukové izolace či obvodovými páskami. Je potřeba dodržet podmínky pro nanášení podlahy a dostatečné schnutí. Při ideálních podmínkách podlaha vyschne už po 48 hodinách a lze po ní chodit. Pro plné zatížení se doporučuje minimálně týden schnutí v závislosti na vlhkosti a teplotě prostředí.